Autosport

SvenskaRaceFans

Penske perfect

Josef Newgarden ser ut att göra det som varken Juan-Pablo Montoya, Simon Pagenaud eller Will Power mäktat med: gå för mästerskapet från år ett hos Team Penske.

Man måste vara väldigt speciell om man skall mäkta med att peta bort Juan-Pablo Montoya från en sits. Det var precis det som Josef Newgarden gjorde, den första amerikanen som fått Roger Penskes förtroende på mer än ett årtionde. Måhända ett vågat beslut av Penske, men det visat sig vara det rätta. Newgarden har vunnit tre race i årets Indycar-serie, fler än någon annan, inklusive de två senaste loppen, i Toronto och på Mid-Ohio. Segern var på Mid-Ohio var en ren uppvisning där han inte bara dominerade konkurrenterna rent fartmässigt, han gjorde även en helt fantastisk omkörning på Will Power med vilket han sade ”det är jag som är förstaförare i det här stallet”.

Så varför skall man höja på ögonbrynen att en Penske-förare är med och slåss om mästerskapet, även om det är hans första år hos stallet? För att Penskes tidigare förare har sällan gjort det tidigare. Förutom det självklara, Penske ställer upp med fyra bilar i Indycar, fem på Indianapolis 500, och för att vara bäst måste man först slå sina stallkamrater. Dessutom, för att ens få chansen hos Penske måste man vara ”Penske perfect”. Man är inte längre enbart racerförare när man blir anställd av Roger Penske. Man måste även kunna representera Penskes affärsimperium på samma gång – ha rätt image och rätt attityd. Det är en hel del press på nyförvärven och det brukar synas på deras resultat. Simon Pagenaud var i stort sett ingenstans sin första säsong hos Penske, Montoya tog nästan en hel säsong på sig att få upp farten och känslan, och Will Power tappade en stor ledning i mästerskapet 2010 när pressen blev för stor.

Newgarden har inte visat några som helst tecken på att upprepa sina stallkamraters tidigare brister. Han vann årets tredje tävling i Alabama och har på senare tid iskallt plockat in de poäng han förlorade efter att blivit indragen i masskraschen på Indy 500. Kylan han visade i Toronto och på Mid-Ohio gör honom till storfavorit inför årets fyra sista Indycar-lopp.

Två ovaler och två road courses återstår i årets serie. Först ut är Pocono 500 den 20:e augusti, årets andra 500-milestävling, där Will Power segrade förra året. Efter det bär det av till Gateway Motorsports Park utanför St. Louis, en kortare oval som Indycar inte besökt sedan 2003. Årets två sista lopp avgörs på anrika racerbanorna Watkins Glen och Sonoma Raceway. Det finns ingen anledning att tro att Newgarden skall ha något underläge på någon av dem banorna, men Helio Castroneves, Scott Dixon, Simon Pagenaud, Will Power och Graham Rahal är honom hack-i-häl.


3600 VISNINGAR
JACOB FREDRIKSSON
7/31/2017 3:33:00 PM


Fler artiklar om Fredrikssons Allehanda

Grand Prix-racings anti-tes
Fredrikssons Allehanda I början av 1980-talet fanns en racerbana som var värre än värst. Trots det blev vartenda lopp på den en klassiker!
10/17/2017 11:23:00 AM

The Great Book of Racing Drivers’ Excuses
Fredrikssons Allehanda Inga kan komma med ursäkter som racerförare. Här är några av senare tids allra bästa.
10/2/2017 10:39:00 AM

En ilsken men ödmjuk mästare
Fredrikssons Allehanda En racerförares dröm? Att vara ilsken över en missad seger men ändå kammat hem mästerskapet. Precis så kände Josef Newgarden efter Indycar-finalen på Sonoma i söndags.
9/19/2017 11:52:00 AM

Ett enda misstag räcker
Fredrikssons Allehanda Ett enda misstag räckte för att göra Indycar-mästerskapet en öppen historia igen.
9/4/2017 2:45:00 PM

Vart skåpet skall stå
Fredrikssons Allehanda Senast jag skrev om Indycar och Josef Newgarden hyllade jag honom efter omkörningen han gjorde på Will Power på Mid-Ohio. Efter segern i helgens lopp på Gateway-ovalen i St. Louis höjer vi honom till skyarna.
8/28/2017 4:55:00 PM

Bildreportage från Kanonloppet
Fredrikssons Allehanda STCC-säsongen 2017 är den tuffaste på länge och det märktes tydligt på Kanonloppet. Här är bilder från tre händelserika heat på Gelleråsen:
8/15/2017 11:39:00 AM

Penske perfect
Fredrikssons Allehanda Josef Newgarden ser ut att göra det som varken Juan-Pablo Montoya, Simon Pagenaud eller Will Power mäktat med: gå för mästerskapet från år ett hos Team Penske.
7/31/2017 3:33:00 PM

Vad är ”sportvagnsracing”?
Fredrikssons Allehanda I och med LMP1-reglementets påstådda ”kris” så kan det vara lägligt att fråga sig, vad för slags ”sportvagnsracing” lämpar sig bäst åt Le Mans?
7/20/2017 3:14:00 PM

Bästa hittills 2017
Fredrikssons Allehanda Många racingserier har nu hunnit avverka ungefär hälften av sina säsonger, så därmed är det lämpligt att stämma av med årets bästa, roligaste, tyngsta och häftigaste prestationer och händelser. Först så tittar vi serier utöver Formel 1:
7/11/2017 6:11:00 PM

Ett bisarrt men fantastiskt 24-timmars
Fredrikssons Allehanda Årets Le Mans 24-timmars blev ett av de mest bisarra loppen i dess anrika historia, men precis som alla Le Mans utlovar, det var ett otroligt lopp.
6/20/2017 5:06:00 PM

17/10
Fredrikssons Allehanda
Grand Prix-racings anti-tes
02/10
11:52
Fredrikssons Allehanda
En ilsken men ödmjuk mästare
14:45
Fredrikssons Allehanda
Ett enda misstag räcker
16:55
Fredrikssons Allehanda
Vart skåpet skall stå
11:39
Fredrikssons Allehanda
Bildreportage från Kanonloppet
15:33
Fredrikssons Allehanda
Penske perfect
15:14
Fredrikssons Allehanda
Vad är ”sportvagnsracing”?
18:11
Fredrikssons Allehanda
Bästa hittills 2017